Intervjuu Open House Tartu ja Tallinna produtsent Aleksandriga

16/04/2024

Tegime paar sõna juttu Aleksander Tali, Open House Tartu ja Open House Tallinna produtsendiga. Loe lähemalt, milline on festivali köögipool ning mis tüüpi sündmus see Open House üldse on!

 

1. Open House Tartu 2024 toimub ülikoolilinnas esimest korda. Mis 20. ja 21. aprillil Tartus saama hakkab?

Meie eesmärk on tuua Eesti arhitektuuri inimestele lähemale nagu oleme seda juba mõned aastad Tallinnas teinud. Tartus on hulganisti hooneid, millest me iga päev mööda jalutame või sõidame ning nüüd on võimalik nende Tartu linna rajatistega lähemat tutvust teha ja uudistada, millist väärtust need meie linnaruumis pakuvad.

 

2. Tegu on küll Open House Tallinna satelliitüritusega, kuid programm on Tartu sündmusel peaaegu sama tihe kui Tallinna omal. Kas saad mõned konkreetsed paigad välja tuua, mis uksed avavad?

Mina soovitaksin minna kas nii kaugele kui võimalik ehk külastada näiteks Lennuakadeemiat, sest millal veel avaneb võimalus sinna ekskursioonile sattuda? Või näiteks Rahvusarhiivi Noora maja ja TÜK Lastekliinikumi, mis asuvad kesklinnast eemal. Kindlasti soovitan külastada hooneid, mis on avalikkusele suletud nagu Haridus- ja Teadusministeerium ning Riigikohtu hoone. Nendele kahele paigale on vajalik ka eelregistreerimine meie kodulehel.

Alternatiivselt võib teha endale värvikas kava külastades midagi erinevatest ajastutest ja erineva funktsionaalsusega. TÜMRI, Naerumaa lasteaia hooned, Uus ja Vana Anatoomikum. Mõelge sellele: kuhu on teil kõige väiksem võimalus Open House Tartu välisel ajal sattuda?

 

3. Mis on sinu isiklik suhe Tartuga? Kui mõtled Tartu peale, kas silme ees kangastub mõni konkreetne hoone või maamärk?

Ma olen kunagi Tartus Ülikoolis käinud ja Ülikooli Kultuuriklubiga Tartu Tudengipäevi korraldanud. Kuna elasin enamuse ülikooli ajast Narva mnt ühikas, siis mu igapäevane trajektoor ületas Kaarsilla, mis oli ka mitmete Tudengipäevade sündmuste lähedal. Seega esimesena tuleb pähe Kaarsild. 

 

4. Olles viimased neli aastat Open House formaati Tallinnas juurutanud ja läbi viinud, siis millised teadmised ja kogemused Tallinna pealt Tartusse tood? 

Tean, et huvi linnaruumi avastada on üpris suur ja tahame seda aina rohkem pakkuda. Pikaaegsest korraldamisest tulevad ka need oskused, kuidas ürituse kvaliteeti tõsta. Me ei soovi lihtsalt üritust ära teha, vaid ka arendada arhitektuuriürituste formaati, et seda osa kultuurist inimestele palju mõjusamalt lähemale tuua. Sellega seoses loome igal sündmusel midagi uut ja huvitavat: tänavu korraldame Tartus noorteprogrammi mõne töötoa ja erituuridega. 

 

5. Palun räägi lähemalt justnimelt noorteprogrammist ja mida see täpsemalt endast kujutab.

Püüame üritust iga aasta arendada ja on lugematu hulk suundi, kuhu võiks liikuda ja mida proovida. Kuna erinevate teadmiste omandamine on noorte huvide ja tuleviku kujundamisel oluline, siis tahame selle programmiga tekitada rohkem huvi arhitektuuri ja linnaruumi vastu, et avardada noorte maailmavaadet juba varakult.

Programmi kuuluvad viis väga põnevat tuuri Tartu linnaosadega, mida viivad läbi arhitektid ja spetsialistid, kes neid teemasid hästi tunnevad. Lisaks sellele korraldame koostöös Arhitektuurikooliga kaks töötuba eri vanuses noortele, et pakkuda võimalust arhitektuuriga omapärasel moel tutvuda. Soovitan noortel kindlasti nendest osa võtta, kuna selliseid võimalusi, kus saab tasuta töötubades käia, ei esine pea üldse. Tuuridel on küll oodatav vanus kuni 26, aga loomulikult võivad lapsed ka koos vanematega tuuridele tulla.

 

6. Suurelt jaolt püsib Open House’i sündmuse karkass üleval tänu vabatahtlike armeele, kuid tähtsad nurgakivid on ka põhitiim, kuraatorid, partnerid, objektide kontaktisikud… Kes kõik sündmuse toimumisse panustavad?

Vabatahtlikud on kindlasti meie sündmuse üks olulisemaid osi ja oleme neile väga tänulikud, et nad on valmis kultuurielu arendama ja arhitektuuri inimestele lähemale tooma. Vabatahtlike rolle on mitmeid: enim on giide ja saatjaid, aga on ka fotograafe, logistikuid ja kommunikatsiooniinimesi, kelleta meie üritus kaotaks väga palju väärtust. Tuuride koostamisel aitavad kaasa arhitektid, spetsialistid ja hoonete töötajad ning elanikud. Meie üritus on saadaval kõikidele nii kvaliteetselt ja taskukohaselt – tasuta – tänu meie partneritele ja toetajatele.

Lõpuks panustab meie sündmuse korraldusse ka külastaja, kes täidab ürituse ajal ja ürituse lõppedes meie tagasiside vorme, et järgmise aastate sündmusi paremini korraldada. Soovitan alati meie üritusele tagasiside andmisest osa võtta. Tegelikult, see kehtib kõigi kultuurisündmuste puhul: investeerige natukene aega tagasiside andmiseks, sest selle abil saavad Eesti kultuurisündmused areneda järgmisele tasemele.

 

7. Mis on Open House fenomen, et aasta-aastalt sündmuse populaarsus üha kasvab?

Selliseid sündmuseid pole palju, mis on nii suured ning mis ei ole otseselt suunatud ainult spetsialistidele, vaid igale huvilisele, kes soovib oma kodukohta, linna ja arhitektuuri avastada. Inimesed on ikka uudishimulikud ning meie sündmus pakub sellele uudishimule väga head väljundit. Meie sündmusel saab avastada arhitektuuri võrdlemisi mugaval kujul ja efektiivses formaadis ning selle ürituse lihtsus võlub aina rohkem inimesi.