Milliseid paiku Open House Tartu 2024 programmis soovitab kindlasti võimalusel külastada meie kuraator Piibe? Loe lähemalt ning kliki kindlasti ka konkreetse koha peal, et leida objekti külastusinfo ning muid põnevaid fakte!
Riigikohtu hoone (1778; 1845-1847 Karl Winkler ja Henry Philippe de Schouden; 1994 Udo Tiirmaa)
See vana maja on läbi ajaloo olnud koduks nii kliinikule, sõjaväekasarmule kui ka kohtule. Riigikohus tegutseb selles aastast 1993. Arhitekt Udo Tiirmaa ja hiljem sisearhitekt Aivar Oja ettevõtmisel kujundati klassitsistlikus stiilis hoone, mis on igati väärikaks kohaks Riigikohtule. See tavapäraselt kinnine hoone avab kaheks päevaks huvilistele oma uksed ja julgen lubada, et külaskäik sinna on väga põnev. Näiteks külastame üldkogu saali, mis oli kunagi kliiniku operatsioonisaal – seda aega meenutab ilmekalt kõrgel üleval paiknev laeaken. Ka riigikohtunike kabinetid, siin-seal paiknevad maalid ja skulptuurid ning kolmas ehk nõunike korrus pakuvad avastamisrõõmu.
Külastajaile panen aga südamele – palun võtke kaasa ID-kaart, sest sellesse majja pääseb vaid läbi turvakontrolli ja ekskursioonid toimuvad eelregistreerimisega. Jälgige infot meie veebis.
Rahvusarhiivi Noora maja (2017, Sander Aas ja Illimar Truverk)
Uus ja uhke Rahvusarhiivi hoone avati veebruaris 2017 ja sai kohe ääretult populaarseks. Noora majaks sai see ristitud Nooruse tänava järgi, kus ta asub. Hoone on huvitav nii väljast kui seest – hoonet katab labürindimustriga kangas “Uure” ja tumeda-vaskse siserahitektuurse lahenduse loonud Tüüne-Kristin Vaikla ja Urmo Vaikla said Noora maja eest Eesti Sisearhitektide Liidu preemia 2017. aastal. Ekskursioonide käigus on võimalik näha ja kogeda nii väga vana kui ka uut – näiteks Eesti alal leiduvat pea vanimat dokumenti, mis pärineb 1240. aastast, uhket püsinäitust “Keerdkäigud” ning KIWA ja Martin Kikase interaktiivset heliteost “Lugulaul”. Soovitan väga seda põnevat paika külastada, sest ekskursioone viivad läbi Noora maja kogenud arhiivipedagoogid.
TÜMRI ja Genoomika instituut (19. saj algus, 1997, 2021)
Põneva ajalooga maja Riia tänava ääres sisaldab rohkesti huvitavat. Igapäevaselt TÜ Molekulaar- ja Rakubioloogia instituudi käes olevale vanimale hoonele on ajapikku lisandunud veel kaks hoonet – Omicum ja Citrina. Neis paiknevad Eesti Geenivaramu ja biopanga hoidlad ning laborid. Kõiki kolme hoonet läbib kelmikas terviserada, vanimas hoones on võimalik näha mälestustahvlit Vabadussõjas võidelnud ja langenud koolinoortele ning Omicumi aatriumis tutvuda Ukraina toeks valmivate varjevõrkude punumisega. Muidugi pakuvad avastamisrõõmu rohked laborid, milles sünnivad põnevad katsed ja eksperimendid. Nii et olete väga teretulnud seda toredat teaduskeskust avastama!
Lennuakadeemia (2011, Lunge & Ko)
Ülenurmel, Tartu külje all asuv “propelleri maja” on kahtlemata üks põnevamaid hooneid meie programmis.
Kõigepealt muidugi arhitektuuri, aga ka kaasaegsuse mõttes. Ma pean siin silmas, et maja ehitati juba 2011. aastal, aga järk-järgult on seda pidevalt kaasajastatud. See on nutikas maja, mis järgib keskkonnahoidlikke ja säästva arengu põhimõtteid – päikesepaneelid katusel, optimeeritud energia kasutus, liikumisele reageerivad LED-lambid kõikjal, elektriautode laadimisjaamad, jäätmete hoolikas sorteerimine ja ringlussevõtt jpm.
Miks peaks Lennuakadeemiat külastama? See on põnev hoone, kuhu tavaliselt sisse ei pääse. Võib-olla olete just teie tulevane lendur? Või huvitab teid äkki lennusimulaatori kasutamine? Kõike seda saab kahel päeval kogeda, vaata lähemalt meie veebilehelt.