Paneme esmalt ühe fakti paika: Open House Tartut ei toimuks ilma vabatahtlike panuseta. Kahepäevase arhitektuurisündmusega on seotud üle 130 vabatahtliku igast vanusest, igasuguse tausta ja kogemustepagasiga. Korralduslikult on muidugi vabatahtlikud meie projektiga seotud palju pikemalt kui kaks päeva. Paljud neist läbivad koolituse (mõni isegi mitu), rääkimata sellest, kuidas esimesed huvilised on end vabatahtlikuks märkinud juba mitu kuud enne sündmust.
Kuna Open House Tartu tuurid leiavad aset kolmes keeles – eesti, inglise ja vene -, siis on oluline ka neid keeli valdavate inimeste kaasamine ning nende ainulaadsed oskused varasemast elust ja tööst. Siin ühtivad meie eesmärgid Briti Nõukoguga Eestis, kel on sotsiaalse sidususe toetamiseks eraldi programm People To People Cultural Engagement. Kel teema südamelähedane, siis vaata lisainfo Briti Nõukogu töö kohta Eestis SIIT.
Seega peame meiegi vabatahtlike kultuuri oluliseks. Üritame seda arendada ja tekitada juurde võimalusi linnaruumiga tutvumiseks ja erinevates valdkondades kogemuste saamiseks. Vabatahtlikku tööd tehes on võimalik kogeda ja proovida kätt teemadel, kus pole varem tegutsenud ja avastada enda jaoks midagi uut. On ju vabatahtlik töö eelkõige inimeste rikastamiseks ja nende teadlikkuse suurendamiseks. Nii loobki Open House Tartu võimalused:
- osaleda linnaruumi- ja arhitektuuriteadlikkust tõstval üritusel ja näha suursündmuse korraldust teise nurga alt;
- siseneda programmis olevatesse hoonetesse juba enne sündmust ning tutvuda hoonetega, nende elanikega, haldajatega ja arhitektidega lähemalt;
- saada uusi teadmisi linnaruumist, arhitektuurist ja arhitektuuriga seotud valdkondadest;
- saada uusi kontakte ja tutvusi;
- töökogemusteks erinevatel positsioonidel kultuuriürituse korralduses;
- sooritada koolipraktika;
- osaleda Open House Europe vabatahtlike vahetuse programmis.
Ent ei ole nii, et ainult meie koolitame. Osaleme ka ise töötubades ja koolitustes. Näiteks Tartu 2024 Vabatahtlike kaasajate koolitusel, kus jagati erinevaid kogemusi, analüüsiti erinevaid tööjaotusi, mängiti läbi võimalikke probleemilahendusi ning õpiti, kuidas probleemseid olukordi ennetada. Nii võib festivale korraldada küll!
Fotod: Anna Guzman.